Ευτυχισμένο το 2022 με υγεία και ειρήνη για όλο τον κόσμο!

Καθημερινή προσέλευση και αποχώρηση από το σχολείο

Για τη δωρεάν προμήθεια self-test μετά τις διακοπές Χριστουγέννων

Για τη διενέργεια και τη δήλωση αποτελέσματος self-test

Αρχική σελίδα / eTwinning / Two countries, two cities ... their stories

Two countries, two cities ... their stories

Ανακαλύπτοντας την Troyes (Πολιτιστικό παιχνίδι στη Γαλλία-Βίντεο)

eTwinning

Δύο ομάδες μαθητών του σχολείου κατά τη διάρκεια επίσκεψης στη Γαλλία στα πλαίσια του eTwinning έργου έπαιξαν παιχνίδι προσανατολισμού ανακαλύπτοντας την πόλη της Troyes. Τους δόθηκαν γραπτές οδηγίες, σύμφωνα με τις οποίες έπρεπενα βρουν κάποια σημεία της πόλης. Τα μέλη κάθε ομάδας συνεργάστηκαν για να τα φωτογραφίσουν αποδεικνύοντας, έτσι, ότι τα βρήκαν ενώ απάντησαν σε ερωτήσεις, που αφορούσαν την πολιτιστική κληρονομιά, μαντεύοντας ή κάνοντας υποθέσεις. Εφαρμόζοντας τη μέθοδο της κατευθυνόμενης διερεύνησης και της αυτοανακάλυψης, ο σκοπός του παιχνιδιού ήταν η μάθηση σε συνδυασμό με την ανάπτυξη συνεργασίας μεταξύ των μελών της ομάδων. (Οι οδηγίες είναι στην Αγγλική γλώσσα και υποστηρίζονται Ελληνικοί και Αγγλικοί υπότιτλοι πατώντας το κουμπί στη μπάρα του βίντεο).

Πατήστε εδώ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ