Αρχική σελίδα / Erasmus / Erasmus - EcoBusiness

Erasmus-EcoBusiness

Ιστότοπος του προγράμματος ERASMUS / EcoBusiness

Μπορείτε να ενημερώνεστε για τις δραστηριότητες του προγράμματος EcoBusiness.EU (ERASMUS) στο οποίο συμμετέχει το σχολείο  μας ως εταίρος, στον ιστότοπο του προγράμματος στη διεύθυνση: http://ecobusinesseu.weebly.com/

Μαθητές μας στην Τράπεζα Πειραιώς για θέματα Πράσινης Επιχειρηματικότητας

H ομάδα του Erasmus KA02 προγράμματος Ecobusiness.Eu επισκέφτηκε την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου την Τράπεζα Πειραιώς.

Εκεί συνάντησε τα στελέχη των τμημάτων Αειφορίας και Πράσινης Χρηματοδότησης και έμαθε για τις δυνατότητες χρηματοδότησης Πράσινων Επιχειρήσεων στην Ελλάδα και την Ευρώπη.

Δεύτερη ενημέρωση γονέων για Erasmus / Διαδικασία επιλογής μαθητών - τεστ Αγγλικών

Στο αρχείο που επισυνάπτεται, οι ενδιαφερόμενοι γονείς / κηδεμόνες θα ενημερωθούν για τη διαδικασία επιλογής μαθητών.

Το τεστ για την επικοινωνία στην Αγγλική γλώσσα θα γίνει την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, μετά τη λήξη των μαθημάτων.

Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία των μαθητών.

Ενημέρωση γονέων για πρόγραμμα ERASMUS+ (EcoBusiness_eu)

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ευρωπαΙκό πρόγραμμα ERASMUS+, με διακριτικό όνομα EcoBus (EcoBusiness_eu)

Πρόκειται για συνεργασία μεταξύ σχολείων της Ε.Ε. για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών, με κινητικότητα μαθητών ανάμεσα στα σχολεία που συμμετέχουν.

Δείτε λεπτομέρειες για το πρόγραμμα (σχολεία/χώρες που συμμετέχουν, προγραμματισμός, κινητικότητα μαθητών κλπ) στο αρχείο που επισυνάπτεται (Πρώτη ενημέρωση γονέων)

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς πρέπει να συμπληρώσουν σχετική υπεύθυνη δήλωση, που θα δώσουν τα παιδιά τους στους εκπαιδευτικούς της παιδαγωγικής ομάδας.