Αρχική σελίδα

Δημιουργία λογαριασμών σύνδεσης των μαθητών του σχολείου μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς,

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Πληροφορικής, οι μαθητές μας ασκούνται σε μια σειρά από διαδικτυακές εφαρμογές και υπηρεσίες. Εκτιμούμε πως η ορθότερη λύση (για την ασφαλέστερη χρήση του Διαδικτύου στη διδασκαλία) είναι να χρησιμοποιούμε κατά το δυνατόν τις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, αντί για ανάλογες υπηρεσίες ιδιωτικών φορέων. Για να υλοποιηθεί αυτή η επιλογή πρέπει να δημιουργήσουμε λογαριασμούς σύνδεσης των μαθητών μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, έχει δημιουργηθεί, συντηρείται και υποστηρίζεται με φροντίδα του Υπουργείου Παιδείας και αποτελεί ένα ασφαλές και απαλλαγμένο από διαφημίσεις διαδικτυακό χώρο/περιβάλλον. Μπορείτε να ενημερωθείτε περισσότερο για το θέμα από τo αρχείο που επισυνάπτεται ή από το ίδιο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) http://www.sch.gr

Τις επόμενες ημέρες τα παιδιά σας θα σας φέρουν μια σχετική δήλωση για να την υπογράψετε. Παρακαλούμε να την επιστρέψετε (μέσω των παιδιών σας) υπογραμμένη μέχρι την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου, στους εκπαιδευτικούς πληροφορικής, ώστε να ολοκληρώσουμε έγκαιρα την έκδοση των περίπου 490 λογαριασμών των μαθητών μας.

Οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνάσιου Αθήνας

Attachments:
Download this file (mailsch.doc)mailsch.doc[Πληροφορίες και φόρμα δήλωσης]227 Kb