Αρχική σελίδα

Εκπαιδευτικοί

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, τμήμα Β΄5

υπευθ. καθ. Θ. Πανοπούλου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β΄5 στα πλαίσια του μαθήματος Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και της θεματικής ενότητας ?Πορτρέτα εφήβων? μελέτησαν το παραδοσιακό παραμύθι Ο Δεκατρής. Πρόκειται για ένα παραμύθι ενηλικίωσης, στο οποίο ο ήρωας ωριμάζει, αφού περνάει μέσα από πολλές δυσκολίες. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες αναγνώρισαν τις λειτουργίες των δρώντων προσώπων, όπως διατυπώθηκαν από τον Vladimir Propp, στο παραμύθι του Δεκατρή και έγραψαν, με βάση τη θεωρία του Propp, τα δικά τους παραμύθια ενηλικίωσης με ηρωίδες κορίτσια, εργαζόμενοι σε ομάδες. Τα παραμύθια εικονογράφησαν οι μαθήτριες Μελίνα Ριγκλέα και Αναστασία Σίδερη.

Attachments:
Download this file (B5_stories.doc)B5_stories.doc[Τα παραμύθια που έγραψαν οι μαθητές ]1864 Kb