Διασχολική Δράση Ομίλου «Δραστήριος Τρόπος Ζωής - Ενεργειακή Ισορροπία»
Φυσική Αγωγή - Αγωγή Υγείας |
Στις 16 Οκτωβρίου, στο Ολυμπιακό Χωριό, το σχολείο μας πραγματοποίησε διασχολική δράση στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και του Ομίλου «Δραστήριος Τρόπος Ζωής - Ενεργειακή Ισορροπία», που πραγματοποιεί ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Αλέξανδρος Λαζαρίδης στο σχολείο κατά τη φετινή σχολική περίοδο (2013-2014), και της σύμπραξης Comenius Regio με τίτλο ?Social Integration Through Sports?, της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ανατολικής Αττικής, στην οποία συμμετέχουν το Δ.Σ. Πολυδενδρίου και σχολεία από το Κάουνας της Λιθουανίας. Το σχολείο μας έλαβε μέρος με το θέμα ?Active Lifestyle & Social Integration Through Sports?. Έγινε προβολή των υπαίθριων αθλητικών δραστηριοτήτων, που οργανώνονται στο σχολείο μας, με διαθεματικό χαρακτήρα. Τονίστηκε η σημαντικότητα στην ανάπτυξη υγιών κοινωνικών σχέσεων και την ενεργή κοινωνικοποίηση των μαθητών. Στη διασχολική δράση συμμετείχε ο μαθητής της Γ? γυμνασίου Μάριος Μητροφάνης, ο οποίος με άριστη χρήση της Αγγλικής γλώσσας σχολίασε τις εμπειρίες του ως μέλος του ομίλου.