Ευτυχισμένο το 2022 με υγεία και ειρήνη για όλο τον κόσμο!

Καθημερινή προσέλευση και αποχώρηση από το σχολείο

Για τη δωρεάν προμήθεια self-test μετά τις διακοπές Χριστουγέννων

Για τη διενέργεια και τη δήλωση αποτελέσματος self-test

Αρχική σελίδα / Φυσική Αγωγή - Αγωγή Υγείας / Περιβάλλον & Ανθρώπινη Υγεία / Συνέντευξη Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε μαθητές

Συνέντευξη Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε μαθητές

Φυσική Αγωγή - Αγωγή Υγείας

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην ξιφασκία και 5η Ολυμπιονίκης στους Αγώνες του Λονδίνου το 2012 Βάσω Βουγιούκα παραχώρησε συνέντευξη στους μαθητές του ομίλου «Περιβάλλον και Ανθρώπινη Υγεία».

1. Πόσα χρόνια ασχολείστε με αυτό το άθλημα;

Περίπου 14 χρόνια αλλά σπάθη κάνω τα τελευταία 5.

2. Πόσες ώρες την ημέρα προπονείστε;

Είναι ανάλογα την περίοδο αν έχω σημαντικό αγώνα προπονούμαι από 3 ώρες και πάνω ενώ όταν δεν έχω προπονούμε περίπου 2 ώρες.

3. Όταν αγωνίζεστε έχετε μια συγκεκριμένη τακτική απέναντι στον αντίπαλο σας;

Ανάλογα με τον αντίπαλο που έχω κάθε φόρα έχω και ένα διαφορετικό πλάνο.

4. Θα ήθελα να μας πείτε για την εμπειρία σας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ήταν πολύ ωραία εμπειρία  και δυνατή , γνώρισα αθλητές απ? όλο τον κόσμο .Η εμπειρία των αγώνων ήταν ιδιαίτερη γιατί δεν είχε καμία σχέση με τους άλλους αγώνες που έχω λάβει συμμετοχή .

5. Έχετε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής;

Συγκεκριμένο δεν έχω αλλά προσπαθώ να προσέχω να μην τρώω πατατάκια, γλυκά αλλά τρώω γενικά όλο μου  το φαγητό γάλα, κρέας, ψάρια, λαχανικά, φρούτα.

6. Ποια είναι η γνώμη σας για τη φαρμακοδιέγερση;

Η ξιφασκία είναι ένα από τα πιο καθαρά αθλήματα που υπάρχουν, εγώ προσωπικά δεν έχω καταναλώσει ποτέ και είμαι κατά φυσικά.

7. Γιατί η ξιφασκία δεν είναι τόσο διαδεδομένο άθλημα στην Ελλάδα;

Γιατί δεν υπήρξε ποτέ κάτι μεγάλο, κάποιο Ολυμπιακό μετάλλιο τόσα χρόνια . Επίσης είναι ένα άθλημα που δεν έχει παράδοση στην Ελλάδα .

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ