*** Η  γραμματεία του σχολείου είναι ανοιχτή για το κοινό τις εργάσιμες μέρες  από 11.00 π.μ. έως 13.15 μ.μ. ***

Αρχική σελίδα / Εισαγωγή μαθητών / Διαδικασία κλήρωσης για εισαγωγή στην Α' τάξη

Διαδικασία κλήρωσης για εισαγωγή στην Α' τάξη

Η κλήρωση για την επιλογή των μαθητών/μαθητριών της Α’ Γυμνασίου, για το σχολικό 2019-2020, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019, στις 9.00 π.μ. στο αμφιθέατρο του σχολείου.

Διαθέσιμες θέσεις: 162

Η διαδικασία της κλήρωσης έχει ως εξής:

1. Ορισμός τριμελούς επιτροπής γονέων

2. Αντιπαραβολή καταστάσεων και κλήρων

3. Η πρώτη κλήρωση πραγματοποιείται σε δύο φάσεις, μία για τα αγόρια και μία για τα κορίτσια και κληρώνεται το 80% των διαθέσιμων θέσεων, ήτοι 130 μαθητές και μαθήτριες (65 αγόρια και 65 κορίτσια).

4. Η δεύτερη κλήρωση γίνεται για την πλήρωση του 20% των θέσεων (32 θέσεις), που αντιστοιχούν στις ειδικές κατηγορίες μαθητών/τριών.
α) Προηγούνται οι δίδυμοι αδελφοί/ές, των οποίων ένα από τα αδέλφια κληρώθηκε στην πρώτη κλήρωση
β) ακολουθούν με χωριστή κλήρωση οι αδελφοί και αδελφές των μαθητών που φοιτούν στο σχολείο μας ή στο 2ο Πειραματικό Λύκειο, με την προϋπόθεση ότι δεν φοιτούν στην τελευταία τάξη του Λυκείου το τρέχον έτος.
γ) Εάν εξακολουθεί να υπάρχει διαθέσιμη θέση έπεται η τελευταία ειδική κατηγορία (Παιδιά εκπαιδευτικών που υπηρετούν με 5ετή θητεία στο σχολείο μας).

5. Τέλος ακολουθεί η κλήρωση 60 επιλαχόντων/χουσών μαθητών/τριών (30 αγόρια και 30 κορίτσια).

6. Μετά το τέλος της διαδικασίας, συντάσσεται πρακτικό από την επιτροπή γονέων με τις καταστάσεις των κληρωθέντων/θεισών και των επιλαχόντων/χουσών. Το πρακτικό επικυρώνεται από το ΕΠ.Ε.Σ του σχολείου και οι σχετικές καταστάσεις των κληρωθέντων/θεισών αναρτώνται στο πίνακα ανακοινώσεων και στην ιστοσελίδα του σχολείου.