Αρχική σελίδα / Εισαγωγή μαθητών / ΦΕΚ για την Εισαγωγή στην Α' τάξη (2018-2019)

ΦΕΚ για την Εισαγωγή στην Α' τάξη (2018-2019)

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 810/7 Μαρτίου 2018, σελ. 9668 (επισυνάπτεται) οι αιτήσεις για εισαγωγή στην Α'τάξη των Πειραματικών Γυμνασίων (2018-2019) θα γίνονται αποκλειστικά στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της  Δ.Ε.Π.Π.Σ https://www.iep.edu.gr/pps/ η οποία υποστηρίζεται από το Ι.Ε.Π., στην οποία θα δηλώνουν το Πειραματικό Γυμνάσιο που επιθυμούν, κατά το χρονικό διάστημα από 30 Απριλίου έως και 14 Μαΐου 2018.

Οι καταστάσεις των υποψηφίων μαθητών/τριών θα αναρτηθούν υποχρεωτικά στην ιστοσελίδα και προαιρετικά στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Το αμέσως επόμενο διάστημα και σε κάθε περίπτωση όχι μετά τις 24 Μαΐου 2018, οι γονείς και κηδεμόνες θα πρέπει να ελέγξουν με προσοχή τα στοιχεία των υποψηφίων, όπως αυτά αναρτήθηκαν στις καταστάσεις και στην περίπτωση κάποιου λάθους να προσέλθουν στο Σχολείο για να ζητήσουν τη διόρθωσή του.

Τα έγγραφα, τα οποία ορίζει ο νόμος για την εγγραφή των μαθητών/τριών, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που τυχόν δικαιολογούν την ένταξη των μαθητών/τριών στις ειδικές κληρώσεις του 20%, θα κατατεθούν από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα κληρωθούν, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας της κλήρωσης και στο πλαίσιο της διαδικασίας εγγραφής.

Η κλήρωση για την επιλογή των μαθητών/τριών θα διεξαχθεί την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 μέσα στο οικείο διδακτήριο και ενώπιον των ενδιαφερομένων γονέων, από τριμελή επιτροπή γονέων, που ορίζεται από τους ίδιους.

Attachments:
Download this file (FEK_810_B_2018___13_3.pdf)FEK_810_B_2018___13_3.pdf[ ]192 Kb