Αρχική σελίδα

Το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας πρώτο στην κατάταξη των προτύπων - πειραματικών γυμνασίων

(δείτε εδώ αναλυτικά στοιχεία, τη βαθμολογία και τα αξιολογικά κριτήρια)

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης και η επιλογή των 45 προτύπων ? πειραματικών σχολείων αποτελεί σημαντική εξέλιξη για το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα. Ουσιαστικά για πρώτη φορά τα τελευταία 40 χρόνια επιχειρήθηκε μία συστηματική αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου 76 σχολείων όλων των βαθμίδων με συγκεκριμένα και διαφανή κριτήρια. Η ίδρυση του δικτύου των  προτύπων ? πειραματικών σχολείων φέρνει στο προσκήνιο εκπαιδευτικές αξίες όπως η αριστεία, ο πειραματισμός και η αξιολόγηση. Οι αξίες αυτές, ενοχοποιημένες και εξόριστες από την εκπαιδευτική πράξη των δημόσιων σχολείων για πολλά χρόνια, διαμορφώνουν ένα ισχυρό αντιπαράδειγμα στην κουλτούρα του εξισωτισμού προς τα κάτω, την αρχή της ήσσονος προσπάθειας και την αναξιοκρατία που αποτελούν δομικά στοιχεία της παθογένειας που ταλαιπωρεί τη δημόσια εκπαίδευση.

Είμαστε υπερήφανοι για την κατάταξη του σχολείου μας στην πρώτη θέση των προτύπων πειραματικών γυμνασίων. Αυτή η διάκριση, εκτός των άλλων, αποτελεί επιβράβευση της προσπάθειας των εκπαιδευτικών, των μαθητών μας και των γονέων.

Συγχαρητήρια σε όλους.

Γιάννης Αντωνίου